افزایش ضخامت پانل دیوار یا پانل سقفی ؟

بیشتر بدانیم
Ο سوال : در یک ساختمان پیش ساخته پانلی برای جلوگیری از پرت حرارتی بهتر است ضخامت پانل دیوار بیشتر باشد یا ضخامت پانل سقفی ؟
برای جلوگیری از پرت حرارتی در یک ساختمان پیش‌ساخته پانلی، عموماً ضخامت پانل دیوار مهمتر است تا ضخامت پانل سقفی. دلایل این انتخاب به شرح زیر است:
مساحت سطح:
• سطح دیوارها بیشتر از سطح سقف است. افزایش ضخامت پانل در دیوارها به معنای افزایش مساحت عایق حرارتی استفاده شده و در نتیجه، جلوگیری از انتقال حرارت از دیوارها به محیط خارجی یا برعکس.
تأثیر رادیان حرارتی:
• در بسیاری از موارد، انتقال حرارت از دیوارها به محیط خارجی یا برعکس نقش مهمی در انتقال حرارت داخل و خارج ساختمان ایفا می‌کند. بنابراین، افزایش عایق حرارتی در دیوارها به میزان بیشتر می‌تواند تأثیر مهمتری داشته باشد.
محیط زندگی:
• در برخی از مواقع، ممکن است دیوارها به عنوان نقاط انتقال حرارت اصلی مطرح شوند. مثلاً در مناطقی با تغییرات دمای شدید بین روز و شب، دیوارها نقش مهمی در حفظ دما و کنترل حرارت داخلی ساختمان دارند.
به همین دلیل، معمولاً توصیه می‌شود که ضخامت پانل‌های دیوار برای کنترل حرارت بهینه تر باشد. البته، در طراحی ساختمان و استفاده از مصالح مناسب، نیاز به تعادل در ضخامت پانل‌های دیوار و سقف به منظور ایجاد یک سیستم کامل و هماهنگ برای کنترل حرارت داخلی مهم است.

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ؛ راه حلی سبز برای بقای شهرهای آینده

به تازگی (اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی) پروژه ی چندمنظوره ی متفاوت و جالب توجهی در کشور چین تکمیل و به بهره برداری رسیده است؛ پروژه ی مجتمع جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ واقع در شهر هوانگانگ (Huanggang) یکی از شهرهای چین (China) که از همان روزهای نخست بهره برداری نیز میزبان سکونت مستاجران خود بوده است… جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ نخستین جنگل عمودی کشور چین می باشد که توسط استودیو معماری استفانو بوئری (Stefano Boeri Architetti) طراحی شده است! در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های این پروژه جذاب و منحصر به فرد! با ما همراه باشید.

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

ایزی هوم هوانگانگ تنها یک ساختمان ساده نیست! این پروژه، تعریف جدیدی از جنگل های عمودی را به شما ارائه خواهد داد. بالکن های باز و بسته ی آن، هم نظم ظاهری ساختمان را به چالش می کشند و هم حس حرکتِ دائمی و پویایی را به مجموعه می بخشند… از سوی دیگر، نقش درختان و درختچه ها در نمای ایزی هوم بسیار برجسته و تاثیرگذار است! به لطف ساختار انعطاف پذیر بنا، آن ها می توانند آزادانه رشد کنند.

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

در این مجتمع مسکونی، در مجموع ۴۰۴ درخت کاشته شده است! از میان این درختان می توان به درخت کهن دار (یا گینکو)، اسمانتوس فراگناس و افرای پوست کاغذی اشاره کرد. در کنار آن ها، ۴۶۲۰ درختچه نیز در برج های ایزی هوم جای گرفته اند… نمای سبز این مجموعه، سالانه ۱۱ تن اکسیژن تولید خواهد کرد و در مقابل نیز ۲۲ تن دی اکسید کربن را به خود جذب خواهد نمود. بایستی به این نکته اشاره کرد که در آینده وجود فضاهای سبز جزء جدایی‌ ناپذیر از زندگی شهری به شمار خواهند رفت! چرا که سلامت انسان در گرو تنفس هوای سالم خواهد بود… بنابراین برنامه‌ ریزان شهری بایستی هر چه بیشتر برای ایجاد چنین فضاهایی خلاقیت به خرج دهند تا در کم‌ ترین مساحت موجود، بیشترین فضای سبز را در اختیار شهروندان خود قرار دهند.

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

اما استفانو بوئری ، معمار سرشناس ایتالیایی پیرامون این پروژه چنین می گوید:

“ما امیدواریم که بتوانیم به تجربه ی حسی شهروندان هوانگانگ، عمق و غنای ارزشمندی ببخشیم… برای رسیدن به این هدف نیز دست به ادغام منظر سبز و زبان معماری معاصر زدیم!”

او در ادامه می افزاید:

“ساکنین مجتمع جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ بسیار خوش شانس خواهند بود چرا که می توانند از منظری متفاوت و در عین حال لذت بخش و آرامش آفرین به تماشای شهر در حال توسعه خود بنشینند…”

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

پروژه جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ تقریبا ۴٫۵۴ هکتار مساحت دارد و پنج برج را در دل خود جای داده است. از این پنج برج، دو برج آن کاملا مسکونی هستند؛ و در سه تای دیگر نیز واحدهای مسکونی با عملکردهایی متنوع همسایه شده اند؛ از هتل و فضاهای تجاری گرفته تا دفاتر کار مدرن و پیشرفته!

جنگل شهری عمودی ایزی هوم هوانگانگ

در انتها لازم به یادآوری است استفانو بوئری (Stefano Boeri) فرزند جینی بوئری (Cini Boeri)، معماری است که همواره شیفته ی طبیعت و درختان بوده است. وی شیفتگی خود را به رمانی که در کودکی خوانده نسبت می‌ دهد! رمان ”باران در درختان” که در آن پسری جوان به جهانی از درختان صعود می ‌کند و قول می ‌دهد که هیچگاه برنگردد…!

 

منبع : هنر و معماری آبگینه

خانه زمستانی

طراحی اولین خانه زمستانی مجازی در متاورس

به تازگی آندرس_ریزینگر هنرمند هنر دیجیتال آرژانتینی و آلبا د لا فوئنته معمار و طراح جوان اسپانیایی در یک همکاری مشترک از طراحی پروژه ای متفاوت رونمایی کردند! این پروژه چیزی نیست جز طراحی یک خانه ی دو طبقه در جنگلی برفی متشکل از حجم های مستطیل شکل و پنجره های شیشه ای از کف تا سقف در متاورس … (دومین خانه از نوع خود پس از پروژه Mars House طراحی شده توسط #کریستا_کیم هنرمند کانادایی)!

 

خانه زمستانی

 

اما بد نیست بدانید کمی به بررسی این پروژه ی هیجان انگیز بپردازیم: پروژه خانه_زمستانی بر روی یک دال بتنی بزرگ قرار گرفته است؛ ایده ای که زمینه ساز تصورِ وجود یک کف معلق (یا شناور) در ذهن بیننده می گردد! فضای ورودی این پروژه، مکعبی شیشه ایست که یک پلکان بتنی، بازدیدکنندگان را از درب ورودی به فضای داخلی خانه هدایت می کند… البته علاوه بر این این پلکان بتنی، یک آسانسور صورتی رنگ نیز در حجمی استوانه ای شکل جانمایی شده است گه از نمای شیشه ای پروژه قابل مشاهده می باشد.

خانه زمستانی

 

به بیان آندرس ریزینگر، این خانه بازتابی است آشکار از تفکرات طراحی دیتر _رامز، طراح صنعتی سرشناس آلمانی، طراح ارشد و ریاست بخش طراحی شرکت لوازم خانگی آلمانی براون و شرکت مبلمان انگیسی Vitsœ در دهه ۱۹۶۰! آنچه طراحی های دیتر رامز را از هم عصران خود متفاوت کرده است، اعتقاد و باور قلبی او به تفکر طراحی “کمتر، اما بهتر” (Less, but better) بود!

 

 

آندرس ریزینگر بر این باور است طراحی خانه های_مجازی برای متاورس هیچ تفاوتی با خانه های موجود در دنیای واقعی ندارد! وی همچنین می گوید:

” من تصور می‌ کنم چنانجه بتوانیم بخش زیادی از علاقه‌ مندی های خود به خرید اشیای مادی را به #فراجهان منتقل کنیم، در این صورت می‌ توانیم رابطه ی خود با طبیعت در دنیای فیزیکی را اصطلاح و تقویت نماییم. دنیای فیزیکی و دنیای مجازی به هیچ وجه در تضاد با یکدیگر نیستند! بلکه مکمل و هم راستا می باشند…”

 

 

خانه زمستانی

 

خانه زمستانی

 

خانه زمستانی

https://www.instagram.com/p/CZOmRyBtZP9/?utm_source=ig_web_copy_link